Sprawdź sen
Sprawdź sen co rano, zobaczysz co się stanie.
Najlepszym treningiem do zapamiętywania snów jest ich wyszukiwanie, przypominanie sobie – także szczegółów. Średnio zapamiętujemy tylko kilka snów (około 3-5) z całej nocy. To oznacza, że nasze noce prawdopodobnie są naprawdę pełne marzeń sennych, ale jak po dobrej imprezie – niewiele z niej pamiętamy. Jak to zmienić?
1. Budzenie się co jakiś czas
Śnimy w interwałach. Średnio co 90 minut następuje faza głębokiego snu (REM), podczas której śnimy nowy sen. Przerywanie tego schematu pomoże rozbudzić umysł, przez co łatwiej będzie nam zapamiętać sen. Minusy – gwarantowane niewyspanie.
2. Zapisywanie snów
Wszystko co zapiszesz ma znaczenie. Ogólnie sny sprawdza się na podstawie słów kluczowych. Zapisuj co Ci się śniło. To z czasem wejdzie w Twój umysł do tego stopnia, że sam zacznie uważać to za bardziej istotne niż dotychczas, dzięki czemu więcej zapamiętasz.
3. Miejsce i okolice
Bałagan dla niektórych może być pomocny w zapamiętywaniu snów, ale dla większości może ograniczyć efektywność. Miejsce w którym śpisz powinno być tylko miejscem w którym śpisz. Łóżko, kołdra, poduszka. Zadbaj o to.
4. Przygotuj się do snu
Prysznic przed snem jest pomocny, ponieważ rozluźnia ciało i umysł. Niech to będzie dla Ciebie moment, w którym jesteś tylko ze sobą. W takim stanie idź do łóżka.
5. Alkohol, używki i to co robimy przed snem
Używki nie są korzystne – szczególnie w nadmiarze. Zatem jeszcze raz: sprawdź sen co rano – ale bez używek ;-) W kwestii zajęć wykonywanych przed snem, wszelkie rozmowy nad którymi musimy się zastanawiać mogą istotnie wpłynąć na jakość snu, i samo śnienie. Zatem obejrzenie filmu czy komedii nie powinno mieć wpływu, ale trudne rozmowy jak najbardziej.