Mojsennik.pl

SENNIK

Tu pojawi się Twoja indywidualna rada dnia.

ZNACZENIE SNU Czarny (kolor)

Widzieć czarny kolor:  tajemnice których nie chcesz odkryć.

 .

Czerń w okultyźmie.

W okultyzmie czerń jest kolorem zniszczenia, nocy, wyciszenia i rozpaczy. Nie ma żadnej symboliki związanej bezpośrednio z człowiekiem – nie jest kolorem żadnej z czakr, nie ma także ludzi z czarną aurą.

Znaczenie i symbolika koloru czarnego.

Kultura zachodu uznaje kolor czarny za związany ze śmiercią. Z tego powodu ubrania w tym kolorze są noszone podczas pogrzebu, a także w okresie żałoby następującym po nim. Oprócz śmierci istnieje również wyraźne powiązanie ze złem, a w religii chrześcijańskiej z grzechem i skłonnościami do niego. Czarny charakter jest wyrażeniem pojawiającym się często w filmach i literaturze i jest on w nich synonimem złoczyńcy. Inne negatywne skojarzenie to powiązanie z desperacją i sytuacją bez wyjścia. Z tego powodu określając stan całkowitej utraty nadziei, mówi się o czarnej rozpaczy.

Czarny to kolor oznaczający pecha, nieszczęście i niebezpieczeństwo. Spotkanie na swojej drodze czarnego zwierzęcia często uznawane było za zły znak, na przykład czarny kot przynosił pecha, a spotkanie wielkiego czarnego psa było zwiastunem śmierci. Z kolei najbardziej rozpoznawalny symbol umieszczany na statkach pirackich to czarna flaga z czaszką i piszczelami.

Jednak funkcjonują także bardziej pozytywne skojarzenia z kolorem czarnym. Nie jest to radosny kolor, ale dodaje on noszącemu go powagi i szacunku. Kojarzy się z dorosłością, dzieci bardzo rzadko noszą czarne ubrania, ale za to jest on chętnie noszony przez zbuntowanych nastolatków, chcących wyglądać na doroślejszych niż są w rzeczywistości. To również kolor władzy i elegancji. Najbardziej szykowne męskie stroje wieczorowe, takie jak smoking są szyte z czarnego materiału.

Oba te znaczenia koloru czarnego zarówno pozytywne, jak i negatywne potwierdza psychologia. Z jednej strony zbyt dużo koloru czarnego działa depresyjnie, trudno na przykład sobie wyobrazić funkcjonowanie w domu, którego wnętrza byłyby w całości czarne. Z drugiej powiązanie z luksusem i wytwornością sprawia, że wiele eleganckich przedmiotów produkowanych jest w kolorze czarnym. Najczęściej w połączeniu z innymi kolorami, takimi jak biel, złoto i srebro. Również loga marek produkujących takie produkty często są czarno-białe.

Symbolika w różnych kulturach i krajach.

W Japonii czarny oznacza tajemnice, nieznane i śmierć, ale symbolizuje również doświadczenie. Dlatego we wschodnich sztukach walki zdobycie mistrzowskich umiejętności nagradzane jest zdobyciem czarnego pasa.

Związki czarnego z doświadczeniem widoczne są również w niektórych afrykańskich kulturach, gdzie utożsamiany jest on z dojrzałością i męskością.

W Chinach jest to kolor symbolizujący wodę zamiast niebieskiego używanego do tego celu w kulturze zachodniej. Według chińskiej tradycji jest to również kolor zwyczajowo noszony przez młodych chłopców.

Kolor czarny – Ciekawostki.

Czarne taksówki są jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych na całym świecie symboli Londynu.

Czarny kolor związany jest z kilkoma iluzjami optycznymi. Znaną poradą dla osób chcących wyglądać szczuplej jest noszenie czarnych ubrań. Inną iluzją jest to, że przedmioty w tym kolorze są oceniane jako wyglądające na cięższe od tych, które są identyczne, ale jaśniejsze.

 .

Muzycy grający w orkiestrze najczęściej są ubrani w czarne stroje. Robią to, aby nie odwracać uwagi od granej przez nich muzyki.

2