Sennik Egipski

Sennik egipski

Sennik egipski z 1350 r.p.n.e. upatruje w symbolice sennej interwencji sił nadprzyrodzonych, zarówno dobrych, jak i złych. Egipcjanie dzielili sny na trzy rodzaje: te, w których bogowie domagają się pobożnych czynów, będące efektem odbytych rytuałów oraz te, które stanowią formę ostrzeżenia lub objawienia. Zważywszy, że faraonowie egipscy uznawani byli za potomków bogów, to właśnie w ich snach pojawiały się najistotniejsze symbole, które niejednokrotnie były kluczowe dla polityki kraju. W celu interpretacji snu kierowano się spekulacjami i intuicją, w oparciu o materiały empiryczne, takie jak wcześniejsze zapiski snów. Z tego względu egipscy interpretatorzy snów (oneijromanci) cieszyli się szczególnym poważaniem w społeczeństwie.

Podsumowując, Sennik egipski powstał na skutek wiary Egipcjan w to, że bogowie podczas snu przekazują im ważne wiadomości. Wierzono także, że zmarli za pomocą snu próbują potwierdzić swoją obecność przy bliskich. Według wierzeń Egipcjan, bogowie poprzez marzenia senne mogli także przekazywać swoje prośby lub oczekiwania względem śniącego, lub ich rodzin.

sennik egipski

Znaczenie snów według Egipcjan

Egipcjanie opanowali także sztukę planowania snów – zwykle udawali się w tym celu do specjalnie wybudowanych świątyń, w których spędzali noc. Na kawałku płótna zapisywali imię wybranego boga, licząc, że właśnie ten odwiedzi ich podczas snu. Płótno umieszczane było w lampie, w której płonęło przez czas pobytu zainteresowanego w świątyni. Aby odwiedzić świątynię, Egipcjanin musiał pozostawać w stanie czystości, poprzedzonej wcześniejszym postem. Należało także przed wizytą w świątyni przygotować swoją duszę przez odpowiednie modły.

Sennik egipski w British Museum w Londynie

Interpretacje snów zapisywano w różnych księgach – jedną z nich jest przetrwały do dzisiaj i możliwy do obejrzenia w British Museum w Londynie sennik egipski, datowany na czasy panowania Ramzesa II, a dokładniej około roku 1275 p. n. e. Sennik egipski pochodzący z czasów Ramzesa II odnaleziono w osadzie Deir el-Medina. W starożytności zamieszkiwali ją uzdolnieni twórcy tacy jak rzemieślnicy czy budowlańcy, którzy pracowali przy budowanie grobowców dla faraonów w Dolinie Królów.

Oryginalny Sennik egipski zawiera jedynie 108 interpretacji snów i opis 78 aktywności i emocji, które w snach się mogą się pojawić. Same marzenia senne podzielono na pomyślne i niepomyślne – te ostatnie oznaczono kolorem czerwonym. Większość z symboli ma związek z widzeniem pewnych przedmiotów podczas snu, oraz czynnościami takimi jak: picie, jedzenie, uprawianie seksu czy rozmowa.

Forma sennika egipskiego

Zdania w senniku egipskim są zawsze formułowane w ten sam sposób, np.: „Jeśli człowiek widzi we śnie siebie pijącego ciepłe piwo, to źle. Ciepłe piwo oznacza cierpienie” lub „Jeśli człowiek widzi we śnie siebie wyglądającego przez okno, to dobrze. Wyglądanie przez okno oznacza, że bóg wysłucha jego próśb”. Szukaj znaczenia snów.

 

Obserwuj stronę Mojsennik.pl w serwisie Facebook