Ciekawostki o snach
Ciekawostki o snach – 12 fascynujących, niespodziewanych, dziwnych.
Poznaj ciekawostki o snach, które mogą Cię zdziwić. Być może niektóre z nich już znasz, być może nie! Jeśli znajdziesz coś, czego nie wiedziałeś wcześniej – udostępnij ten artykuł znajomym! Sprawdź również w jakim czasie sny się sprawdzają klikając tutaj.
-
Dlaczego śpimy?
Sen jaki odpoczynek jest niezbędny dla regeneracji organizmu. Podczas snu ciało ma możliwość „zaprowadzenia” porządków. Metabolizm zwalnia, ciało się regeneruje, a umysł… segreguje :) Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowy sen oraz odpowiednią jego ilość.
-
Czy każdy potrzebuje tyle samo snu?
Nie. Ilość niezbędnego snu potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu jest indywidualna. Przyjęto jednak, że średnia ilość godzin niezbędna do prawidłowej pracy organizmu to około 7 godzin na dobę.
-
Czy da się nie spać? Ciekawostki o snach
Nie. Zdarzały się przypadki osób, które za pomocą środków pobudzających próbowały przedłużyć dzień o kilka dni, ale nie kończyło się to dobrze. Ciało i umysł potrzebują odpoczynku, który daje sen.
-
Czy każdy z nas śni?
Tak. Każda osoba śni niezależnie od tego czy pamięta swoje sny, czy nie. Czasem można usłyszeć, że ktoś „nie śni” – to nieprawda. Zwykle takie osoby nie pamiętają swoich snów, lub mają ukryte poważne zaburzenia neurologiczne lub psychiczne.
-
Czy zapominamy sny po przebudzeniu?
Tak. Aż 90% snów zostaje usunięta z pamięci niedługo po przebudzeniu. W ciągu pierwszych 5 minut od wybudzenia zapominamy około połowy snów. Po godzinie z pamięci znika nawet 90% wspomnień związanych z sennymi marzeniami.

Zdjęcie pochodzi z pixabay.com
-
Czy niewidomi widzą w swoich snach? Ciekawostki o snach niewidomych
Osoby, które urodziły się niewidome podczas snu nie widzą świata tak, jak osoby widzące. Według badań osoby niewidome od urodzenia śnią o dźwiękach czy zapachach, a obrazy są tylko kreacją umysłu, którą ciężko określić jako konkretny obraz. W snach osób, które straciły wzrok po urodzeniu lub w dużo późniejszym wieku pojawiają się obrazy na podstawie wspomnień.
-
Czy śnimy w kolorach?
Tak. 85% ludzi śni w kolorach mniej lub bardziej wyrafinowanych. Około 15% społeczeństwa śni wyłącznie w odcieniach szarości. Co ciekawe przed wynalezieniem kolorowego druku oraz kolorowej telewizji znaczna część ludzi śniła bezbarwnie. To jedne z wielu dowodów na to, jak bardzo otoczenie w którym się znajdujemy może wpłynąć na sny.
-
Dlaczego śnimy o osobach, których nigdy nie widzieliśmy?
To nie prawda. Mózg w sposób całkowicie nieświadomy zapamiętuje miliony informacji. W snach te informacje mogą się przebijać, zatem jeśli śnisz o jakiejś osobie, której wydaje się, że nie znasz – to nie prawda, Twój mózg wie lepiej ;-)
-
Czy zwierzęta śnią?
Tak. Pies przebierający łapami, warczący czy poruszający nosem podczas snu to zwiastun prawdopodobnie niesamowitej sennej przygody.
Zwierzęta śnią, jednak nie zapamiętują snów. Zwykle w chwilę po przebudzeniu zwierzę może być zdezorientowane, ale ten stan nie potrwa zbyt długo.
-
O czym śnią zwierzęta?
O tym, co wydarzyło się w ciągu dnia. O zabawie, o zapachach, czasem jest to pogoń za czymś, czasem szukanie. Ot zlepek tego co zwierzę widziało w ciągu dnia i co je zainteresowało. Ciekawostki o snach bywają zaskakujące.

Zdjęcie pochodzi z pixabay.com
-
Czy paraliż senny jest niebezpieczny?
Tak i nie. Paraliż senny wynika z „odłączenia” ciała od umysłu podczas snu po to, by nie uszkodzić siebie lub kogoś podczas śnienia. Dla bezpieczeństwa umysł odłącza reakcje fizyczne. Paraliż senny na pewno nie jest niczym przyjemnym, a co do jego bezpieczeństwa sprawa nie jest do końca jasna. Na pewno zdarzył się atak serca wynikający ze strachu przed niemożliwością poruszenia się… to jednak nie powinien być powód do obaw chyba, że masz ogromnego pecha ;-)
-
Jak odzyskać kontrolę nad ciałem podczas paraliżu sennego?
Spróbuj poruszać palcem, oczami w lewo i prawo lub zacznij sobie coś przypominać. To sprawdzone sposoby radzenia sobie z paraliżem.
To już wszystkie ciekawostki o snach :-) Jeśli potrzebujesz pomocy w interpretacji swoich snów dołącz go grupy Interpretacji snów w serwisie Facebook.
…Już niebawem kolejne ciekawostki o snach na naszej stronie. Obserwuj nas, by nie przegapić ciekawych artykułów.