Czym jest sen?

Sen (łac. somnus) z biologicznego punktu widzenia sen jest stanem ośrodkowego układu nerwowego, w czasie którego zniesiona zostaje świadomość, a organizm utrzymywany jest w stanie bezruchu. Sen jest więc przeciwieństwem stanu czuwania. Jest to czas regeneracji organizmu i relaksu tak fizycznego, jak i umysłowego. Jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobory snu objawiają się znaczącą utratą koncentracji, trudnościami w skupieniu uwagi na wykonywaniu czynności, a także zaburzeniami nastroju. Deprywacja snu była więc często wykorzystywana jako narzędzie tortur m.in. przez KGB względem grup terrorystycznych. Wykazano bowiem, że brak snu już po dwudziestu czterech godzinach znacząco obniża wydajność układu immunologicznego, narażając tym samym organizm na destrukcyjny dla niego wpływ drobnoustrojów chorobotwórczych. Po trzydziestu sześciu godzinach zdolność regeneracji organizmu spada aż czterokrotnie, a wzrasta znacząco drażliwość na światło i dźwięki. Po siedemdziesięciu dwóch godzinach braku snu organizm jest skrajnie wycieńczony i zagrożony zapaścią, która w konsekwencji może doprowadzić do śmierci.

U człowieka zalecana ilość snu na dobę zależna jest od wieku. O ile noworodek powinien spać nawet siedemnaście godzin na dobę, o tyle osoba dorosła nie więcej niż sześć do dziesięciu godzin. Optymalna dawka snu dla osoby w średnim wieku to około ośmiu godzin. Czas ten pozwala zregenerować się organizmowi i zachować pełną koncentrację nad wykonywanymi czynnościami.

Prawidłowym nieprzerwany sen dzieli się na dwie fazy: NREM (objawiająca się powolnym ruchem gałek ocznych) oraz REM (podczas której ruch gałek ocznych zostaje znacząco przyspieszony). To w fazie drugiej pojawiają się marzenia senne, których znaczenie od lat ludzie starają się zinterpretować, upatrując w nich boskiej interwencji. Niegdyś zajmowali się tym wróżbici, posiadający wgląd do wiedzy tajemnej, jednak współcześnie w interpretacji znaczeń symboliki sennej pomagają internetowe senniki. Dzię.

0
Bądź pierwszym polecającym!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *